САЩ взе петата си световна титла, защитавайки трофея на името на Джеймс Нейсмит, който спечели и преди четири години.

Американците се наложиха със 129:92 над Сърбия в резултатен, но в голямата си част - лишен от интрига.

САЩ имаше шанс да се бори за подобряване на рекорда си от 137 точки, вкарани във финал, от преди 20 години, но се "задоволи" със 129. Сърбите също отбелязаха 92 точки, и опитаха да бъдат равностойни, но успяха да го направят съвсем за кратко.

Страхотна стрелба от разстояние, изключителна скорост на играта, и недостатъчно концентрация у съперника, бяха достатъчни на САЩ за разгромната победа.

Кайри Ървинг записа 26 точки, и стана MVP, перфектен от тройката, Джеймс Хардън добави 23, а единствено Дерик Роуз не успя да се разпише от шампионите. Общо осем от баскетболистите на Майк Кжижевски имаха двуцифрен актив от точки.

С по 18 за Сърбия завършиха Никола Калинич и Неманя Биелица, Богдан Богданович реализира 15, а Милош Теодосич добави 10 точки и седем асисистенции.

ВИЖТЕ НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ МОМЕНТИ ОТ ФИНАЛА!

ТАКА ЗАПОЧНА И ЗАВЪРШИ ВСИЧКО!

И ГОЛЯМОТО НАГРАЖДАВАНЕ - НА ШАМПИОНА САЩ И НА ПОДГЛАСНИКА СЪРБИЯ!

Сърбия започна обещаващо двубоя, и дори водеше до средата на първата четвърт. Това обаче само раздразни американците, които отговориха със серия от 15-0, и от 7:15, стигнаха до 22:15.

Кайри Ървинг предвождаше САЩ с фантастична пръва част, в която наниза 15 точки.

Защитаващият титлата си тим на американците завърши ударно първите 10 минути, с перфектна стрелба от тройката и аванс от 14 - 35:21.

Сърбите не реализираха от зоната за три точки в първия период, а скоро след началото на втория разликата мина 20.

Джеймс Хардън също се развихри, и на почивката той и Ървинг имаха общо почти толкова точки, колкото целия сръбски отбор.

Милош Теодосич, Неманя Биелица и Мирослав Радулица влагаха много старания, но точките, вкарани от сърбите, и изобщо атаките им, бяха твърде малко.

САЩ се оттегли на почивка при 67:41, но нещата станаха още по-ужасяващи за Сърбия след паузата.

В третата четвърт американците не се спряха с вкарването, и нанизаха 38 за 10 минути. В 29-та минута от мача, те вече бяха стигнали кота 100! Преди финалната част, САЩ водеше със 105:67, като Ървинг бе 100% от тройката - 6 от 6 - докато целият състав на Сърбия бе отбелязал пет тройки.

За всички бе ясен крайният изход от мача, и при 39 точки разлика след три части, единствената интрига бе, дали САЩ ще подобри собствения си рекорд по най-много точки във финален мач - 137 от 1994-та година.

Това все пак не стана, но резултатът нямаше значение, защото САЩ изпълни целта си, а освен това, написа друга страница от историята си - за първи път взе поредни титли от Мондиал.

Крайният резултат - 129:92.