Защитаващият световната си титла по баскетбол отбор на САЩ очаквано надигра Словения в четвъртфинала на Мондиал 2014. Играчите на Майк Кжижевски не бяха на себе си преди почивката между полувремената, но след нея буквално отвяха съперника си, за да си уредят дежа вю среща с Литва в следващата фаза.

Клей Томпсън вкара 20 точки за успеха, а Кенет Фарийд и Антъни Дейвис приключиха мача с „дабъл-дабъл“. Тежкото крило на Денвър Нъгетс записа 14 точки и 10 борби, докато Дейвис се отличи с 13 пункта и 11 борби.

И двата отбора изиграха доста слабо първо полувреме в защита, но Словения пропусна да се възползва от възможностите, които американците предоставиха. Словенците демонстрираха по-точна стрелба от две точки, но допуснаха твърде много грешки, а също така и загубиха борбата в под кошовете. Словенските баскетболисти взеха само две борби в атака, а САЩ тотално доминираше в този показател от играта. Мачът започна равностойно, но постепенно американците успяха да натрупат преднина. САЩ успя да стигне до преднина от 11 точки при 26:15, но не можа да я задържи. Първата четвърт завърши при аванс от седем точки за янките – 29:22. САЩ започна силно втората част и още след две минути игра взе преднина от 11 точки за – 37:26. Пет минути и половина преди края на полувремето САЩ водеше с 39:27. Словенците отново завършиха силно втората четвърт и намалиха пасива си на 42:49. Американците пречупиха съпротивата на своя съперник през третата част, когато словенците бяха брутално надиграни. Янките реализираха 37 точки само в тази четвърт.

Положението на европейците не стана по-розово в следващата част, в която „янките“ отново минаха кота 30, докато отпуснаха едва 12 точки на съперника.

Така действащият шампион ще се изправи срещу познат протвиник в полуфиналите, където преди 4 години надиграха Литва с 89:74.