Литва е първият полуфиналист на Световното първенство по баскетбол за мъже в Испания, след успех над Турция със 73:61 точки на четвъртфиналите. Бронзовият медалист от  преди 4 години сега очаква съперника си в Топ 4 на света от двубоя между САЩ и Словения.

Ако американците оправдаят очакванията и стигнат до полуфиналите, то там ще има повторение на сблъсъка в същата фаза от предишното Световно първенство през 2010-а в Истанбул, където турците играха финал и останаха втори.

В мач с възходи и спадове в играта и на двата отбора, турците бяха тези, които стартираха по-добре и поведоха с 18:13 след първите 10 минути. Във втората част обаче добрата стрелба от далеч на литовците даде резултат и те обърнаха до 33:28 в своя полза на почивката.

Още в първите минути на второто полувреме обаче Турция овладя събитията на терена и със серия от 12:3, поведе с 40:36. В средата на третата част нервите на Йонас Валанчунас не издържаха и той получи техническо нарушение за недоволството си от отсъжданията на реферите. Тройка на Реналдас Сейбутис спря серията на турците, а Литва не само навакса, но с нова тройка на Мартинас Поциус поведе с 45:44. Краят на третата четвърт дойде при 47:44 точки за литовците.

С Йонас Мачиулис начело Литва бе по-стабилният тим след подновяването на играта в последната част и постепенно увеличи аванса си до 11 точки при 62:51 малко повече от 4 минути преди края на мача. Отборът на Литва вече виждаше полуфиналите след като поведе с 13 точки 3 минути преди сирената, а турците нямаха сили за обрат.

Мачиулис бе най-резултатен за Литва с 19 точки, а с 13 завърши Поциуис. За Турция с 13 точки и 9 борби завърши Керем Гюнлюм.